Fundamenty krok po kroku

Podstawą każdego domu są jego fundamenty. Są najbardziej obciążoną częścią budynku, dlatego tak ważne jest poprawne ich wykonanie. Na co zwrócić uwagę?

Wielkość budynku, liczba kondygnacji, technologia budowy i rodzaj wykorzystanych materiałów. Poza tym należy wziąć pod uwagę rodzaj gruntu na działce – fundamentowanie inaczej przebiega na żwirach, skałach i piaskach, czyli stabilnych i nośnych podłożach, niż na podłożu o słabej nośności. Chcąc wybudować dom na gruncie nasypowym lub torfie, należy zdać sobie sprawę, że tego rodzaju grunt albo się nie nadaje, albo wymaga specjalnego posadowienia. Przed podjęciem prac należy zlecić badanie gruntu.

Powyższe względy argumentują indywidualne projekty fundamentów. Nawet jeśli wybrano gotowy projekt z katalogu, obowiązkiem jest dostosowanie go do warunków gruntu oraz dodanie opinii geotechnicznej, określającej warunki posadowienia budynku, do dokumentacji projektowej.

Fundamenty domu jednorodzinnego
Fundamenty domu jednorodzinnego

Głębokość osadzenia fundamentów

Budynek należy posadowić poniżej tak zwanej strefy przemarzania. W Polsce głębokość ta jest zróżnicowana. W zachodniej części kraju wynosi ok. 0,8 m, na wschodzie i centrum 1-1,2 m, a na południu sięga nawet 1,4 m.

Tak duże różnice wynikają głównie z warunków atmosferycznych. W chłodniejszych rejonach głębokość musi być większa, ponieważ grunty wysadzinowe podczas zamarzania zwiększają objętość, a to prowadzi do pękania ścian i fundamentów. W przypadku budowania domu na gruntach niewysadzinowych, budynek można posadzić nawet 60 cm poniżej poziomu terenu na płycie.

W Polsce najczęściej występujący gruntem jest grunt niewysadzinowy, mimo to rzadko stosuje się posadowienie płytkie. Wynika to z braku wiedzy inwestorów oraz większej ilości prac przy wykopach próbnych. Fundamentowanie na płytszym poziomie to rosnąca wraz z wielkością budynku oszczędność oraz mniejsze ryzyko podmywania przez wody gruntowe.

Ławy i ściany fundamentowe

Budownictwo jednorodzinne charakteryzuje się na ogół dwuczęściowym fundamentem, złożonym z ław i ścian fundamentowych. Ława jest poziomą belką wykonaną ze wzmacnianego zbrojeniem betonu, odporną na ściskanie i rozciąganie. Dzięki dodatkowemu zbrojeniu fundament doskonale znosi niejednolite naciski gruntu i nie pęka pod ich ciężarem. Szerokość ław w obrębie budynku może się różnić. Zazwyczaj ławy fundamentowe pod ściany wewnętrzne nośne są szersze ze względu na obciążenie opartych na nich dachów i stropów. W domach przylegających do innych budynków lub częściowo podpiwniczonych stosuje się ławy schodkowe, zbrojone wzdłuż całej długości, a wysokość stopni wynosi maksymalnie 30 centymetrów.

Ściany fundamentowe, postawione na ławach fundamentowych, są oparciem dla ścian nadziemia. W zależności od rodzaju budynku (podpiwniczony czy bez piwnicy) różni się metoda budowy. W domach z piwnicą wysokość ścian fundamentowych jest co najmniej o 1 metr wyższa i zazwyczaj wymagają dodatkowe zbrojenia. W budynkach bez piwnicy ściany fundamentowe obustronnie obsypuje się ziemią. Napór gruntu jest zrównoważony, przez co ściany nie wymagają zbrojenia.

Ściany fundamentowe powstają przy użyciu kilku materiałów. Wykorzystuje się:

  • bloczki betonowe ­– wykonane z dobrej jakości betonu są bardzo trwałe i wytrzymałe na ściskanie i charakteryzują się niską nasiąkliwością, ale nie zapewniają odpowiedniej termoizolacji;
  • bloczki keramzybetonowe – są lepszym izolatorem ciepła, jednak o wiele gorzej radzą sobie w kontakcie z wodą, dlatego nie stosuje się ich na fundamenty budynków, gdzie wody gruntowe sięgają powyżej ław;
  • beton – trwały i wytrzymały materiał ścian, który ze względu na dobre zabezpieczenie przed wodą wykorzystywany jest w budynkach podpiwniczonych; wymaga pracochłonnego deskowania;
  • pustaki zasypowe – wypełnia się je po ustawieniu mieszanką betonową;
  • kształtki styropianowe – podobnie jak pustaki zasypowe, najpierw się je ustawia, potem wypełnia mieszanką betonową; w efekcie uzyskuje się betonową ścianę izolowaną z obu stron styropianem.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *